Tanini Trio - Dokunuşlar (Touches)

Posted By MiOd On Sunday, July 28, 2013 Under , ,
Tanini kurulalı 2 yıl oldu. Ancak üyeleri arasındaki ilişkiler biraz daha eskiye dayanıyor. Bilgin Canaz ve Hakan A. Toker, birbirlerinden habersiz olarak Tahir Aydoğdu ile 2000 yılında tanıştılar. Tahir ile Bilgin'in Hollanda'da başlayan ve Türkiye'ye sıçrayan bir "Sufiden Flamenkoya" projeleri oldu. Hakan ve Tahir ise, kısa bir tanışmanın üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra birlikte kanun-piyano konserleri vermeye başladılar. 16 Kasım 2005'te verdikleri "Doğudan Batıya Esintiler" adlı ilk resitalde büyük beğeni topladılar. Dinleyicinin coşkulu tepkisi, bu projenin devam etmesi ve büyümesi konusunda ikiliyi yüreklendirdi. O kadar ki, 9 yıldır ABD'de yaşamakta olan Hakan, yurda dönmeye karar verdi.

Bir yıl kadar ikili konserler verdikten sonra aralarına Bilgin de katıldı ve grup böylece tamamlanmış oldu. Kanun ve piyanonun kıvrak nağmeleri ve armonilerinin üzerine gönülleri titreten bir ney sesi! 27 Aralık 2006'da Ankara'da Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde "Tanini" ismi altında ilk konserlerini verdikleri zaman, son derece doyurucu bir sanatsal deneyim yaşadılar. Sadece müzikal anlamda değil, kişisel anlamda da aralarında içten ve sevgi dolu bir dostluk kurulmuş oldu.

Daha sonra, Washington DC'den Seul'e uzanan bir coğrafyada konserler verdiler, çeşitli radyo ve televizyon programlarına çıktılar.

01. Mehtapta Yakamozlar / Cinuçen Tanrıkorur
02. Oblivion / Astor Piazzolla
03. Mahur Saz Semaisi / Refik Talat Alpman
04. Gel Ey Denizin Nazlı Kızı / Aleko Bacanos
05. Nihavend Kanun Taksimi / Tahir Aydoğdu
06. Vücut İkliminin Sultanı Sensin / Hacı Arif Bey
07. Arap Dansı (Fındıkkıran’dan) / Çaykovski
08. Nihavend Saz Semaisi / Mesut Cemil
09. Ave Maria / Bach-Gounod
10. Kürdilihicazkar Kanun Taksimi / Tahir Aydoğdu
11. Kürdilihicazkar Saz Semaisi / Reşat Aysu
12. Gymnopedie No.1 / Eric Satie
13. Gönlümün Melâli / Ömer Altuğ
14. Düğün Evinde / Hüseyin Sadettin Arel

256 kbps including Covers

HERE

0 comments:

Post a Comment